MBO-onderwijs op Vlieland: de Vlieland Academy gaat van start
De start van een MBO-opleiding op Vlieland komt steeds dichterbij. Op vrijdag 21 november is tijdens een werksessie met De Jutter en Firda (partner in beroepsonderwijs) het onderwijsprogramma voor de opleiding verder vormgegeven. De Vlieland Academy wil een structurele oplossing bieden voor het tekort aan goed opgeleid personeel in de horeca en gastvrijheid op het eiland. Met een BBL-opleiding (Beroepsbegeleidende Leerweg) kunnen studenten leren én werken bij lokale bedrijven. Zo doen ze praktijkervaring op en krijgen jongeren én zij-instromers uitzicht op een toekomst op Vlieland.
Het initiatief voor de MBO-opleiding is genomen door ondernemers en eilandschool De Jutter. De gemeente steunt dit initiatief en heeft een projectleider aangesteld vanuit Regio Deal De Waddeneilanden. Het doel van deze Regio Deal is om de brede welvaart op de eilanden te vergroten. Daar profiteren inwoners, ondernemers en bezoekers van.
Het plan is om de eerste lichting studenten in september 2026 van start te laten gaan. Tot die tijd wordt gekeken wie mee wil doen, worden de onderwijsregels verder uitgewerkt en wordt passende huisvesting geregeld. De locatie Vliehorst moet uiteindelijk een vaste plek bieden voor studentenhuisvesting. De opleidingen die binnen de Academy worden aangeboden – zoals kok en gastheer/gastvrouw – zijn praktijkgericht en sluiten aan bij de behoeften van de lokale economie. Door deze opleidingen op het eiland aan te bieden, hoeven minder jongeren naar het vasteland te vertrekken, en wordt de leefbaarheid van Vlieland versterkt.
